td>

On this page you can purchase copies of the Power Point Presentations from which the videos were created. You can watch the videos (free on Youtube) as a coaching model then you can purchase the presentations to use in your classroom on your LCD projector, smart boards etc., you can even print the slides.

Each purchase is for one user only-- we would ask that you do not alter or copy any of these downloads without written permission.

For copies of all present and future downloads -- one time fee of $29.95
 
Subject and/or Standard
Presentation Title
Price
 

Classroom Management & Student Engagement

 

  • Starting the New School Year
$ 9.95
 
  • Power Point Presentation -- Classroom mgmt pt. 1 (structures)
$ 9.95
  • Power Point Presentation -- Classroom mgmt pt. 2 (engagement)
$ 9.95
 
  • Checking For Understanding

$ 9.95

 

Differentiated Instruction
  • Differentiation
$ 9.95
 
  • Small Group Instruction
$ 9.95
Adding/Subtracting Fractions
  • Power Point Presentation -- adding/subtracting fractions
$ 9.95
  • Interactive PP Presentation with action buttons (add/sub fractions)
$ 9.95
  • Reproducible Student handout of add/sub fractions flowchart
$ 3.95
Multiplying/dividing Fractions
  • Power Point Presentation -- Multiply/divide fractions
$ 9.95
Solving Percentage Problems
  • Power Point Presentation -- Percentage
$ 9.95
Solving Word Problems
  • Power Point Presentation -- Solving word problems
$ 9.95
  • Reproducible Student handout of word problems in presentation
$ 3.95

Common Core State Standards

Problem Solving Activities

  • Summer Swimming -- one classroom

$ 9.95

 
  • Summer Swimming -- site license
$15.95
 
  • SMP-Student Language
$ 9.95
 
Academic Language
  • Academic Language for Student Success
  • Building Academic Vocabulary
$ 9.95
 
HOME | VIDEOS